História klubu

 

História športového klubu Thajského boxu Firegym Banská Bystrica


Športový klub Thajského boxu Firegym Banská Bystrica bol založený v roku 1999, aj keď fungoval už od roku 1995 pod názvom kickbox klub Leopard. Od svojho založenia sa klub pod vedením trénera Martina Beláka venuje výchove amatérskych aj profesionálnych bojovníkov v Thajskom boxe, ale vedie aj tréningy pre ženy, deti a širokú verejnosť. Za dlhoročnú históriu existencie klubu naši členovia dosiahli významné úspechy a zapísali sa medzi svetovo známe tváre tohto športu. Medzi našich najznámejších odchovancov patria napr. Vladimír Konský, Ján Mazúr, Vladimír Moravčík, Rudolf Ďurica, Peter Baran a mnohí ďalší. Členovia klubu pravidelne zápasia na najväčších medzinárodných podujatiach v Európe aj Ázii, či už na amatérskej alebo profesionálnej úrovni a každoročne získavajú významné úspechy a tituly. Od roku 2001 pravidelne každoročne organizujeme divácky atraktívne podujatia v Banskej Bystrici, známe pod názvom Profiliga Muay Thai a Youngblood. Na zmienených podujatiach mali bystričania možnosť vidieť v ringu niektorých z najznámejších thaiboxerov na svete, ktorí si sily zmerali s domácimi borcami z Firegymu Banská Bystrica. Klub Firegym a jeho tréner Martin Belák stáli aj za založením celoslovenskej federácie športových klubov Slovenský Thajský Box a za vznikom medzinárodnej amatérskej ligovej súťaže Euroliga Muay Thai, ktorá funguje od roku 2005 a ktorej sa zúčastňujú športovci z 8 európskych krajín.

Športový klub Firegym Banská Bystrica je členom medzinárodného hnutia Thajský box proti drogám /Muay Thai against drugs/ a v súčasnej dobe rozvíjame projekt na podporu športovania detí z detských domovov.

Od roku 2018 sa náš športový klub začal v zvýšenej miere venovať aj iným odvetviam bojových športov, trénuje sa u nás MMA, box a takisto aj Lethwei /Barmský box/. V roku 2015 sme boli historicky prvým športovým klubom na svete, ktorý priniesol Barmský box /lethwei/ pod plnými pravidlami mimo jeho domovskú krajinu. Bolo to na galavečeri Kunlun Fight Slovakia, ktorý sa konal v športovej hale na Štiavničkách. V roku 2018 sme organizovali seminár s viacnásobným svetovým šampiónom v Barmskom boxe, Kanaďanom Davom Leducom. 

Cieľom nášho športového klubu pre nasledujúce roky je okrem vychovávania nových bojovníkov a bojovníčok aj popularizácia tohto športu medzi širokou verejnosťou.